Obóz dla dzieci z gminy Łochów „Przepis na Marzenie” z programem Lions Quest - VII'2017

W słowie „wakacje” można zmieścić wiele. Dzieci z gminy Łochów zmieściły wspomnienia, które – jak pokazało spotkanie poobozowe – żyją w nich do dziś.
W lipcu 2017 roku Lions Club Warszawa Arka zaprosił 30 dzieci w wieku 10 – 17 lat na aktywny wyjazd letni w Góry Świętokrzyskie, zorganizowany przy współpracy z biurem Mówiący Kij. Był to już czwarty obóz zorganizowany przez stowarzyszenie dla dzieci z gminy Łochów. Pedagodzy i wychowawcy gminnych szkół, z którymi klub pozostaje w stałym kontakcie, nagrodzili wyjazdem dzieci, które wyróżniły się postawą w trakcie roku szkolnego, a jednocześnie znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. W czasie obozu dzieci zwiedziły ciekawe miejsca regionu jak Jaskinię Raj i Centrum Neandertalczyka w Chęcinach, Klasztor Bernardynów na Świętym Krzyżu, Geopark w Kielcach, rezerwat Krzemionki Opatowskie czy Bałtowski Kompleks Turystyczny. Piękna pogoda sprzyjała też górskim wędrówkom. Uczestnicy zdobyli najważniejsze szczyty Gór Świętokrzyskich: Łysą Górę i Łysicę oraz przemierzyli bardzo malowniczy szlak bieliński. Jednak to nie program turystyczny dostarczył najwięcej emocji, przeżyć i refleksji. Podczas pobytu w Rudkach dzieci codziennie brały udział w warsztatach poświęconych samorozwojowi i profilaktyce uzależnień prowadzonych przez pedagogów i instruktorów, którzy przygotowując się do wyjazdu swoje kompetencje poszerzyli przed wyjazdem o metody pracy programu profilaktyczno-wychowawczego Lions Quest, popularyzowanego w Polsce przez Okręg 121 Polska Międzynarodowego Stowarzyszenia Klubów Lions.
Poznanie samych siebie, dobra komunikacja z innymi, wyznaczanie celu na najbliższy rok i nie tylko , tworzenie planu na jego osiągnięcie, praca w grupie, emocje, przełamywanie strachu przed działaniem, sposoby rozpoznawania i unikania niebezpieczeństw czyhających na młodych ludzi to tylko niektóre z tematów wielu rozmów i ćwiczeń, które miały miejsce w czasie obozu. Według powstałej specjalnie na wyjazd i angażującej uczestników fabuły to również składniki przepisu na spełnione marzenie. Nie zabrakło zabaw sportowych, lubianych przez uczestników zajęć kulinarnych, dyskotek, wieczorów przy ognisku.
Wiele satysfakcji i radości dało organizatorom i prowadzącym obserwowanie, jak uczestnicy się otwierają, jak nawiązują więzi ze sobą, angażują się w dbanie o dobro kolegów czy działania na rzecz innych, realizując nie zawsze najłatwiejsze pomysły.
Przeżycia i relacje nie zakończyły się wraz z obozem – uczestnicy do dziś utrzymują kontakt ze sobą i organizatorami. To właśnie dzieci były inicjatorami spotkania, które dzięki wsparciu klubu LC Warszawa Arka i staraniom   Hanny Sobiech, która jest członkiem stowarzyszenia , a jednocześnie Dyrektorem Programu Lions Quest na Polskę  odbyło się  w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie. Były zabawy, wzruszenia, zachęta do wolontariatu, prezentacja zdjęć i ognisko. Wspólny czas z uczestnikami, rodzicami, instruktorami Mówiącego Kija oraz pedagogami minął szybko. Wszyscy deklarowali chęć kolejnych spotkań i wspólnych wyjazdów, czego organizatorzy życzą wszystkim zainteresowanym i sobie.
Bogusława Mrozek-Ponichtera
"Mówiący Kij" - wychowawczyni

Serdecznie dziękuję Małgosi, Bogusi i Konradowi za poprowadzenie obozu - stworzenie rewelacyjnej atmosfery, zorganizowanie atrakcyjnych  i niezapomnianych zajęć.
Hanna Sobiech
LC Warszawa Arka

więcej zdjęć z obozu ⇒ proszę kliknąć tutaj