Historia Klubu
Lions Club Warszawa Arka zainaugurował swoją działalność 19.02.2000 r. jako trzeci klub kobiecy w Warszawie. Mentorem był późniejszy Gubernator Okręgu 121 Polska LCI PDG Tadeusz Kulczycki z LC Warszawa, a klubem wprowadzającym klub LC Warszawa Nike.
Obecnie klub tworzy 21 pań, które połączyła idea „jesteśmy dla innych i z innymi”, jak również przyjemność realizowania się w działaniach pomocowych przy wykorzystaniu swoich umiejętności, wiedzy czy pasji.
Głównymi beneficjentami naszego Klubu od początku są dzieci z Domu Dziecka Julin w Kaliskach niedaleko Łochowa – 70 km za Warszawą, również ludzie starsi z Domu Opieki Społecznej dla Kombatantów w Warszawie przy ul. Dickensa, ostatnio Przychodnia dla Bezdomnych w Warszawie na Woli prowadzona przez Stowarzyszenie „Lekarze Nadziei” czy Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących Tęcza, realizujemy również wiele dodatkowych projektów. Nasze działania możemy podzielić na kilka sfer:
Wspieranie dzieci i młodzieży:
Przede wszystkim pomagamy mieszkańcom Domu Dziecka Julin:
- od lat współfinansujemy wyjazdy na wycieczki, Dzień Dziecka, wizytę św. Mikołaja
- kupiłyśmy wyposażenie pracowni komputerowej i ogródka jordanowskiego, stół do ping-ponga i inne pomoce dla Julinaków
- stypendia dla kilku wychowanek Julina, które podjęły naukę w szkołach pomaturalnych
- obecnie wspomagamy tych wychowanków, którzy się usamodzielniają – m.inn. opłacając im kursy prawa jazdy
- współfinansujemy letni wypoczynek i kursy angielskiego;
Współpracujemy z Pracowniami Plastycznymi COK w Brwinowie i Niepubliczną Szkołą Przyspasabiającą Młodzież niesprawna intelektualnie do Pracy również w Brwinowie.
Współpraca z domami opieki społecznej i ośrodkami dla bezdomnych, w tym finansowanie zakupów urządzeń medycznych i rehabilitacyjnych:
- opieka nad Domem Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Warszawie - zakup łóżek rehabilitacyjnych, 5 wózków inwalidzkich , lampy SOLAR, aparat EKG, respirator, materace przeciwodleżynowe i wiele drobniejszego sprzętu.
- muzyczne popołudnia dla mieszkańców DOS dzięki naszej koleżance – skrzypaczce i piosenkarce Joannie Morskiej-Osińskiej i jej przyjaciołom;
- leki dla podopiecznych Stowarzyszenia Lekarze Nadziei – ludzi bezdomnych w Warszawie na Woli;
Inne akcje:
- POWÓDŹ 2010 – pomoc dla mieszkańców Muszyny i Krynicy
- darowizny pieniężne na ofiary kataklizmów w Japoni, na Haiti, na Filipinach;
Realizowałyśmy również inne projekty. Od lat prowadzimy akcje stypendiów fundowanych: młodej harfistce, która zdobyła jedyne w Europie stypendium w Monachium. – 6000 euro, dwóm laureatkom olimpiad z rodzin bezrobotnych, przez pierwszy rok ich studiów w Warszawie, studentowi Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, który skutkiem bandyckiego napadu stracił dwie nogi. Ponadto Centrum Praw Kobiet w Warszawie pomogłyśmy wyposażyć hostel dla kobiet z rodzin przemocy, Przedszkolu Orzeszek z Poznania dofinansowałyśmy akcję wakacyjną a także dofinansowałyśmy zakup protezy nogi dla młodej kobiety. Przez kilka lat wspomagałyśmy pracownie plastyczne Gminnego Ośrodka Kultury w Brwinowie.
Źródłem dochodów na działalność Klubu są organizowane imprezy charytatywne – w latach 2000-2006 były to karnawałowe bale i koncerty w hotelu Marriot a od 2008 roku koncerty w sali Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Wspomagali nas wspaniali artyści, którzy często bezinteresownie uświetniali te imprezy. Mile wspominamy wszystkich: Grażynę Brodzińską, Małgorzatę Walewska, Magdę Umer, Joannę Liszowską, Halinę Frąckowiak, Barbarę Melcer, Grzegorza Turnau, Zbigniewa Zamachowskiego, Piotra Machalicę,Zbigniewa Namysłowskiego, Edytę Geppert, Alicję Majewską, Hannę Banaszak, Marka Bałatę, Joannę Morską-Osińską jak i studentów Europejskiej Akademii Sztuk, laureatów konkursu piosenki Agnieszki Osieckiej i twórczości Czesława Niemena- Natalie Sikora i Piotra Proniuka.
Podczas koncertów odbywają się zabawy fantowe i licytacje.
Wspierają nas indywidualni darczyńcy, a sponsorujące firmy współorganizują imprezy. Od tego roku chcemy wspomóc nasze finanse darowiznami 1% podatku od dochodów osobistych.
W latach 2000-2013 przekazałyśmy potrzebującym blisko 380 tys. złotych !
Poza tym Klub jest dla nas miejscem nawiązywania kontaktów towarzyskich i osobistych. Spędzamy razem wieczory wigilijne, wielkanocne kolacje oraz letnie pikniki z rodzinami w czasie których ma miejsce pożegnanie i powitanie Prezydenta.