Wspieranie Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego w Otwocku

Od około trzech miesięcy jestem zaangażowana jako wolontariuszka w Ośrodku Preadopcyjnym w Otwocku. Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny (IOP) jest unikalnym w skali kraju i jedynym w województwie mazowieckim ośrodkiem interwencyjnym, przyjmującym noworodki i niemowlęta w nagłych sytuacjach kryzysowych, pozbawionych czasowo lub trwale opieki rodziców. Jego działalność służy ochronie najmłodszych dzieci przed negatywnymi skutkami sieroctwa.
W każdą wolną sobotę staram się jeździć na cały dzień by opiekować się maluchami. Niedawno dołączyła do mnie Alina – siostra Lionki Justyny ze Szczecina.
Podopieczni Ośrodka to dzieci w wieku od tygodnia  do roku, czyli maluszki i niemowlaki. Niestety tylko nieliczne z nich mają szanse znaleźć nowy dom. Rzeczywistość jest taka, iż tylko nielicznym rodzicom, mimo zaniedbań w opiece nad potomstwem, odebrano całkowicie prawa do dzieci, dając im szanse na nowy dom i nowa rodzinę poprzez adopcję. W pozostałych przypadkach maluszki trafiły do ośrodka w Otwocku, w wyniku złych warunków bytowych w domu rodzinnym lub innych przykrych okoliczności.
Pomoc wolontariusza w Ośrodku wygląda tak jak zwykły standardowy dzień z dzieckiem w rodzinnym domu: opieka nad maluszkiem, karmienie, przewijanie, przytulanie, zabawa, spacery. Proste czynności życiowe, które w tradycyjnym domu są rytuałem dnia codziennego, tutaj urastają do specjalnych zachowań. W zwyczajnej rodzinie, w „zdrowym” domu jest czas na czułość, emocje, przytulanie - bezwarunkowo i zawsze, tutaj w Otwocku, maluszki nie zawsze maja okazje tego doświadczać, dlatego potrzebni są wolontariusze.
Pomocą  dla dzieci z Ośrodka w Otwocku zainteresowały sie Lionki z Klubu LC Arka Warszawa, którego jestem już oficjalnie członkinią (dziękuję Wam, Dziewczyny za zaufanie i przyjęcie mnie w swoje szeregi). Do tej pory udało nam się zebrać środki rzeczowe:  kilka toreb pieluszek, środki higieny dla niemowlaków, środki ochronne, zabawki oraz ubranka. Z zebranych środków finansowych zakupiłam płyny do prania i płukania. Wszystkie rzeczy przekazałam do Ośrodka Preadopcyjnego w Otwocku. Nasze działania są bardzo pozytywnie odbierane przez dyrekcje i pracowników ośrodka. Współpraca układa się nam bardzo dobrze. Nasze działania na rzecz maluszków zostały bardzo docenione!
Z całego serca dziękuję za wsparcie i pomoc okazaną dzieciom smiley !

Jeżeli ktoś miałby ochotę pomóc i wesprzeć dzieci, to zachęcam do kontaktu ze mną.

Z lioneskim We serve

Magdalena Bulanowska