Artykuły

A miało być tylko 100 drzew…

Lioni z Regionu Centralno-Wschodniego w  niebanalny sposób postanowili uczcić 100-lecie naszego ruchu. Otóż postanowiliśmy własnoręcznie posadzić przysłowiowe 100 drzew, aby mieć swój własny wkład w ochronę środowiska.
Wybraliśmy Nadleśnictwo w Łochowie, ponieważ LC Warszawa Arka od 17 lat opiekuje się miejscowym Domem Dziecka „Julin”, a ostatnio również młodzieżą z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym, właśnie z tamtych okolic.
Postanowiliśmy wspólnie z podopiecznymi świętować, pracując i bawiąc się jednocześnie. Bo radości i śmiechu było wiele, kiedy trzeba było np. sadzić malutkie sadzonki, nie mając o leśnictwie zbyt wiele wiadomości. A i „pesel” dla wielu z nas nie okazywał się życzliwy. I tutaj bardzo pomocni okazali się pracownicy Nadleśnictwa Łochów, którzy pomogli wszystko przygotować i służyli radą. Towarzysząca nam młodzież mogła nas bliżej poznać - nie tylko jako sponsorów czy przy okazji okazjonalnych odwiedzin na dzień dziecka czy mikołajki. Wspólna praca dała wszystkim wiele przyjemności i satysfakcji.
Powstała nowa połać lasu w pobliżu miejscowości Szumin nad Bugiem. Posadziliśmy 2000 sztuk sosen, 120 sztuk brzozy, 50 sztuk jarzębiny i 50 sztuk gruszy.  Akcja zakończyła się wspólnym ogniskiem z kiełbaskami i pyszną grochówką. A dla niepokonanych - spacer nad Bugiem Dopisała też pogoda, która miała niemały wpływ na radosną, przyjacielską atmosferę spotkania.
A nasze środowisko zyskało dodatkowe „płuco”, ratujące nas przed zgubnymi skutkami skażenia powietrza. Smog na Mazowszu nie będzie już taki straszny.

Anna Uścińska
Pełnomocnik ds. obchodów 100-lecia ruchu Lions
Regionu Centralno-Wschodniego