Jesteś tutaj: Home » Działalność Klubu » Pozyskiwanie funduszy » Działalność » pozyskiwanie funduszy
Tegoroczną ostatnią sobotę karnawału (10 lutego 2018 roku) spędziłyśmy wraz z naszymi gośćmi w rytmie tanga. Dzięki uprzejmości władz Akademii... więcej
10/02/2018
W dniu 14 marca 2015 roku w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina, dzięki uprzejmości Jego Magnificencji Rektora Profesora... więcej
14/03/2015
Koncert, a właściwie Recital TRIO Prońko–Raminiak-Wendt odbył się 1 marca 2014 r. w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w... więcej
01/03/2014
Choć sezon ogórkowy w pełni LC Warszawa Arka ociera pot z czoła i nie czekając na czas pourlopowy działa na rzecz powodzian. Z inicjatywy koleżanki... więcej
01/08/2010
Koncert odbył się miesiąc temu, a my ciągle wspominamy go pełne emocji. Myślę tu o VI Koncercie Charytatywnym LC Warszawa Arka i o gwieździe tego... więcej
28/02/2009
To był już V Koncert Charytatywny Lions Club Warszawa Arka; tym razem zorganizowany pt. „Czesław Niemen-wspomnienie”. Sala koncertowa Akademii... więcej
09/02/2008

TANGO PARA TODOS – tango dla wszystkich z LC Warszawa ARKA

Tegoroczną ostatnią sobotę karnawału (10 lutego 2018 roku) spędziłyśmy wraz z naszymi gośćmi w rytmie tanga. Dzięki uprzejmości władz Akademii Sztuk Pięknych po raz pierwszy miałyśmy przyjemność zaproszenia naszych gości do Nowej Auli ASP w Warszawie, przy Wybrzeżu Kościuszkowskim nr 37.
W gościnnych progach tego obiektu zorganizowałyśmy nasz jubileuszowy - już XV (sic!) - koncert charytatywny, którego bohaterami była Formacja Tango Para Todos (tango dla wszystkich) w składzie chór i orkiestra, działająca przy Fundacji Partytura.
Zespół zaprezentował najpiękniejsze tanga: argentyńskie, urugwajskie i oczywiście polskie. Para profesjonalnych tancerzy wytańczyła kilku rodzajów tanga, jako że tango jest także rodzajem muzyki. Przedstawicielka Fundacji Partytura pani Monika Kwiatkowska niezwykle ciekawie opowiedziała nam o tangu: o jego różnych formach - zarówno muzycznych jak i tańca: tango argentyńskie (i jego odmiany tango vals, tango nuevo, milonga), tango amerykańskie, tango fińskie, tango międzynarodowe i oczywiście tango polskie. "Ojczyzną taneczną" tanga jest Buenos Aires w Argentynie i Montewideo w Urugwaju.
Zasłuchani w piękne brzmienie muzyki z trudem siedzieliśmy podczas koncertu w wygodnych fotelach - wielu gości ukradkiem (smiley) wystukiwało nogami rytm... Niestety tańczyć nie było można - w Auli nie ma miejsca dla wszystkich chętnych.
Po koncercie przeprowadziłyśmy licytację kolii podarowanej przez firmę Arenart Forever. Do licytacji prowadzonej przez naszą Koleżankę klubową Anię Uścińską włączyło się wiele koleżanek z Klubu, które bacznie obserwowały licytujących, aby żadnej podniesionej do licytacji ręki nie przeoczyć. Nasi goście wzięli także chętnie udział w zabawie fantowej, dzięki której pozyskałyśmy dodatkowe fundusze na klubową działalność prospołeczną. Goście z uśmiechem i wypiekami na twarzach opuszczali budynek ASP. Wielu nie chciało wychodzić z tego pięknego miejsca, skąd rozpościera się zjawskowa panorama na Wisłę pomiędzy mostami Poniatowskiego i Świętokrzyskim.
Koncert Tango Para Todos był dla nas kolejną dużą imprezą i jest nam niezmiernie miło pochwalić się faktem, że nasi goście ogromnie chętnie przyjmują zaproszenia na imprezy organizowane przez członkinie LC Warszawa ARKA. Nie zdarzyło się, by nas zawiedli czy to brakiem zainteresowania w udziale w imprezie, czy licytowaniem pięknych przedmiotów, czy wreszcie udziałem w zabawach fantowych. Cieszymy się, że zawsze dobrze czują się z nami, że rozumieją cel naszych działań, wspierając LC Warszawa ARKA w każdej organizowanej imprezie charytatywnej. Tym razem nawet nie wszyscy mogli uczestniczyć w wieczorze, ponieważ Nowa Aula ASP jest nieco mniejszym obiektem niż te, w których organizowałyśmy koncerty dotychczas.
Ogromnie cieszy fakt, że Lioni z klubów warszawskich zawsze interesują się naszymi imprezami i czekają tylko na informację, kiedy organizujemy kolejną. Tym razem wśród naszych gości byli także członkowie nowo powstałego klubu Warszawa Gentium. Wykorzystali okazję spotkania tak wielu Lionów do uroczystego zaprzysiężenia dwójki swoich Charter Members (członków założycieli), którzy nie mogli być obecni na oficjalnym Charterze Klubu w wrześniu ubiegłego roku. Małgosia Szeszo i Gloria Jimenez złożyły uroczyste ślubowanie przestrzegania Kodeksu Etycznego Lions Clubs International. Prezydent LC Warszawa Arka Ilona Pawlak i Guiding Lion Magda Bielicka dokonały pasowania Małgosi i Glori na Lionów. Tym pięknym akcentem zakończył się nasz uroczysty XV-ty wieczór koncertowy.
Szkoda, że nasza karnawałowa przygoda z tangiem trwała tak krótko...

Ilona Pawlak
Prezydent LC Warszawa Arka
kadencji 2017/2018
tekst: Magdalena Iza Bielicka
foto: Emil Kowalczyk

Trochę więcej o tangu
Tango wywodzi się z tradycji hiszpańskich habanery flamenco, przeszczepionych na grunt Ameryki Południowej i zmieszanych z "candombe" (styl muzyki opartej na bębnach), którą na ulicznych paradach tańczyli i śpiewali, afrykańscy niewolnicy. W refrenie powtarzają się słowa "cum-tan-go" i od nich wywodzi się nazwa "tango". "Candombe" z czasem przekształciło się w "milongę". W niektórych tangach można usłyszeć także elementy polskiego mazurka, jako że i wielu Polaków emigrowało do Ameryki Południowej i śpiewało naszą polską muzykę ludową.
Początkowo tango tańczono w podrzędnych lokalach i domach publicznych, a jego popularność ciągle rosła, zwłaszcza dzięki pociągającej muzyce. Natomiast styl tańca, który powstał około 1900 w Montevideo i Buenos Aires, dziś nosi nazwę tango argentyńskie. Wraz z kilkoma Lionami polskich klubów mieliśmy przyjemność cieszyć oczy prawdziwym tango w jego ojczyźnie w Argentynie. Nigdy więcej nie widziałam tak sensualnie wytańczonego tanga.
Później tango trafiło do Stanów Zjednoczonych i około 1907 roku do Europy, do Francji. W Paryżu święciło prawdziwe triumfy. Pierwszym tangiem, które zyskało popularność światową było La Morocha Angelo Villoldo. Francuzi tak się w nim rozkochali, że stworzyli własny styl – tango paryskie, tak zwane apaszowskie.
W Hollywood najbardziej znanym odtwórcą tego tańca stał się Rudolf Valentino.
Jednak pochodzenie i wyjątkowo silne zabarwienie erotyczne tego tańca prowokowały także wiele głosów protestu.
Wokół tanga rozgorzała wielka dyskusja. W 1913 roku londyński dziennik The Times ocenił tango jako w najwyższym stopniu nieprzyzwoite. Do dyskusji włączył się papież Pius X, wypowiadając się negatywnie. Cesarz niemiecki zabronił go tańczyć swoim gościom. Jednak radość tańczenia tanga była tak ogromna, iż nie zważano na tego typu zakazy. Dzięki wizycie wielkiego tancerza Casimira Ain w Rzymie i jego wirtuozerii, następny papież Pius XI wydał już pozytywną ocenę.
źródło: wikipedia.pl 

Najbardziej znane tanga w świecie
  • La Cumparsita – Gerardo Matos Rodríguez
  • El Choclo – Padilla
  • A Media Luz - Donato
  • Jalousie – Jacob Gade
  • Ole guapa – Anton Malando
  • Tango milonga jako Oh, Donna Clara – Jerzy Petersburski
oraz w Polsce:
  • Tango milonga – Jerzy Petersburski
  • To ostatnia niedziela – Jerzy Petersburski
  • Jesienne róże – Artur Gold
  • Nieustanne tango z albumu o tej samej nazwie - Grzegorz Ciechowski
  • Kapitańskie tango

XII Koncert Charytatywny LC Warszawa Arka

W dniu 14 marca 2015 roku w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina, dzięki uprzejmości Jego Magnificencji Rektora Profesora Klaudiusza Barana, Lions Club Warszawa Arka zorganizował XII Koncert Charytatywny.
Uroczystość otworzyła Prezydent Klubu Hanna Sobiech, która przedstawiła osiągnięcia stowarzyszenia w bieżącej kadencji, podziękowała sponsorom i osobom zaangażowanym w jego działalność. Przedstawiła też zamierzenia na najbliższą przyszłość.

Następnie koleżanka Ewa Hełka przekazała na ręce Pani doktor Marty Bogotko - Dyrektor Medyczny Kliniki Budzik specjalistyczne czepki do badań EEG. Pomoc dla Kliniki Budzik jest wspólna akcją LC Warszawa Arka oraz naszego bliźniaczego klubu LC Tenerife Sur.
I w końcu zaczął się koncert… 
Tym razem postawiłyśmy na młodość i zaangażowałyśmy Big Band Uniwersytetu Muzycznego pod kierunkiem Piotra Kostrzewy, który zagrał nam standardy bigbandowe, a przeboje Franka Sinatry śpiewał Sławek Uniatowski.
Pomysł okazał się trafiony. Publiczność szczelnie wypełniła salę i nie zawiodła się. Piotr Kostrzewa poprowadził koncert po prostu koncertowo - stworzył świetną atmosferę. Big Band podobno wykonał swój najlepszy koncert w dotychczasowej historii. A głos Sławka Uniatowskiego pozostał uczestnikom koncertu na długo w pamięci. Niektórzy nawet twierdzili, że śpiewał lepiej od samego Franka Sinatry. Brawom i bisom nie było końca.
Po występie Piotr Kostrzewa, koleżanki Ania Uścińska i Hania Sobiech przeprowadzili licytację kolii, przekazanej przez sponsora oraz dwóch płyt z koncertu Big Bandu w Paryżu. A na koniec - tradycyjną zabawę fantową. Po wszystkich emocjach goście mieli okazję przy lampce wina we foyer wymieniać wrażenia.
Dochód z koncertu LC Warszawa Arka przeznaczy na kilka realizowanych projektów klubowych, w tym na pomoc dla:
1. dzieci z rodzin zagrożonych uzależnieniami i wykluczeniem społecznym
2. dzieci z Domu Dziecka Julin
3. podopiecznych Domu Kombatanta i Przychodni Lekarzy Nadziei

A my zaczynamy już planować kolejny koncert. Będzie się działo!!!

Hanna Sobiech
Prezydent LC Warszawa Arka
kadencji 2013/2015

Jesienne spotkanie ze sztuką - 24.10.2004 r.

 

Grzegorz Turnau i Przyjaciele

XI Koncert Charytatywny

Koncert, a właściwie Recital TRIO Prońko–Raminiak-Wendt odbył się 1 marca 2014 r. w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, naszego wieloletniego sponsora. Wspaniała jazzowa piosenkarka Krystyna Prońko wystąpiła w towarzystwie saksofonisty Adama Wendta i pianisty Przemysława Raminiaka. Dzięki uprzejmości współpracowników artystki, po raz pierwszy odbyła się bezpośrednia transmisja koncertu na stronie internetowej Okręgu 121 Polska i Klubu Warszawa Arka, no i oczywiście na stronie artystki www.pronko.pl
Ponadto jak zwykle organizowana była zabawa fantowa. W tym roku urozmaicona została 5 obrazami olejnymi przekazanymi przez Wojciecha Wierzbickiego, który co roku organizuje plenery malarskie oraz grafiką Mieczysława Majewskiego.
Dochód z całej imprezy zostanie podzielony dla naszych beneficjentów: dzieci z Domu Dziecka Julin, Stowarzyszenie Lekarze Nadziei pracujące dla bezdomnych, pensjonariuszy DOS dla Kombatantów, Niepubliczny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Brwinowie. Z uzyskanych środków włączymy się do akcji Olimpiad Specjalnych jak również dofinansujemy wspólny projekt Warszawskich Lionów „Tęcza”. Planujemy także po raz pierwszy zorganizować przy pomocy innych organizacji letnie warsztaty teatralne dla uzdolnionej a zaniedbanej młodzieży z okolic Łochowa.
Kolejny raz udała nam się impreza charytatywna – głos i sceniczna swoboda Krystyny Prońko dały gościom wiele pozytywnych wrażeń. Dziękujemy gorąco artystom, fundatorom fantów i nagród oraz wszystkim gościom-sponsorom!

Ewa Hełka
Skarbnik Klubu kadencji 2013/2014